Klasa pożarniczo-pratownicza z LO w Czudcu odwiedziła Nadleśnictwo Gorlice oraz nasz ośrodek, by dowiedzieć się trochę o pracy leśnika, ogniu w lesie, szkolnictwie leśnym i faunie Beskidu Niskiego.

Młodzież miała okazję zobaczyć, jakie działania w ramach ochrony przeciwpożarowej prowadzone są w Lasach Państwowych oraz w samym Nadleśnictwie Gorlice. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniu pożarowym na nizinach i w górach oraz sposobie jego prognozowania, a także o metodach zapobiegania pożarom i ich zwalczaniu.

Teoria została podparta praktyką podczas zwiedzania bazy sprzętu gaśniczego. Następnie korzystając z pięknej pogody młodzież udała się z wizytą do EKO Parku, gdzie zapoznano się z niuansami pracy leśnika. Nie zabrakło też kilku słów o szkodnictwie leśnym i sposobach przeciwdziałania.

Młodzi strażacy porzucili na chwilę swój zawód i poczuli się jak prawdziwi leśnicy, gdy własnoręcznie mierzyli i cechowali drewno.

Spotkanie zakończyło się przy bobrowisku, gdzie młodzież dowiedziała się, czym żywią się bobry i co to jest kastoreum, a także dlaczego wilki podchodzą blisko domów, a rysia tak trudno spotkać w lesie, a także czym może się skończyć „zadzieranie” z niedźwiedziem.

Obszerną relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie Nadleśnictwa Gorlice: